Sizin köyde eşek yok mu?

Yıl 2011. Yer :Estonya büyük elçiliği. Toplantı konusu; bilişim teknolojileri.

Bir süre sonra konu demokrasi ve seçime geldi. Estonyalı hanım elindeki bir çipli kartı göstererek ülkesindeki seçimlere dünyanın her yerinden İnternet üzerinden o kart ile katılabildiğini söyledi.Toplantıdaki Türk dostlar şaşkınlıkla dinlediler. Estonyalı konuşmacı bize dönüp, bu teknolojinin çok erişilmez olmadığını Türk bilişim sektörünün de buna erişebileceğini söyledi.

Söz sırası beni bulduğunda.Bu teknolojinin elbette erişilebilinir olduğunu ancak demokrasi ve seçme anlayışının da gelişmiş teknoloji kadar ileri olması gerektiğinden söz ettim. Estonyalı hanım söylediklerimi çok anlam vermemesine rağmen  nezaketle dinledi.

Ama dönüş yolundaki sohbetimizde Türk dostların  beni çok iyi anladıklarını emin oldum.Önce Sami abi :"ya hakikatten her seçimde bizim hanım -tamam bey senin dediğine oy kullanacağım- der ama bugüne kadar hiç de bilemedim ki, bence tek özgür alan orası değişmesin hakikatten"

 Sonra cihan ekledi:  "Abi bırak aşiret reislerinin o çipli kartları toplayıp toptan oy vermesini, benim babam bile öyle bir şey olsa verin eşekoğlueşekler diyerek  ailedeki herkesin kartını toplar ve toptan oyu kullanırdı."

Bir kaç gün evvel haberlerde devlet tarafından yeni oluşturulacak kimlik kartlarının çipli olacağı ile ilgili bir haber dinleyince o toplantı aklıma geldi. Evet bizim köyde de eşşek var. Ama bizimkilere binilir ve deh dendiği yere gider. Bizim dilimizde en sevimli küfürdür: "Eşşekoğlueşşek"

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Mobil Demorakrasi Türkiye

Taşranın Yargıç Belediye Başkanları.

Entellektüelcikler!